Cześć, dzisiaj opiszę mój falstart z pierwszej wersji bloga, ale najpierw lekcja - “Nie chwal się startem bez wcześniejszego deploymentu na właściwej platformie, bo nigdy nie wiesz, co pójdzie nie tak”.

A więc tak… chciałem wystartować pierwszego stycznia korzystając z fali postanowień, mając nadzieję, że przeniesienie aplikacji z localhosta na serwer będzie łatwa szybka i przyjemna. I tu wszystko się trzasło, bo nawaliło praktycznie wszystko, co mogło (głównie przez moją nieuwagę).

Na początku baza danych - na localhoscie miałem tylko bazę danych SQLite3 bo jest wygodna w użyciu i mogę ją szybko usunąć bez większych komplikacji. Niestety nie wpadłem na pomysł, by przetestować te bardziej zaawansowane bazy danych przez co późniejsze postawienie MySQL na szybko odpłaciło mi się godzinką zmarnowanego czasu i przeniesieniem wszystkiego na PostgreSQL.

Taki protip na przyszłość - MySQL domyślnie nie obsługuje UTF-8, dlatego zamiast przerabiać bazę danych i aplikację po prostu uciekłem do konkurencji.

Następnie nawalił nginx - a właściwie moje pisane na szybko configi które zawierały kilka prostych literówek… Kilkadziesiąt minut w plecy, ale przynajmniej nauczyłem się nowej komendy - nginx -t sprawdza poprawność skryptów ;)

Potem na szybko konfiguracja firewalla, i mam już statyczne stronki! więc czas na ustawieniu środowiska - cały wieczór spędziłem na męczeńskiej konfiguracji virtualenv‘a pythona i zgraniu tego z uwsgi. Kilka rzeczy zrobiłem źle, np. zainstalowałem nie te wersje pakietów co trzeba (pip a pip3) i korzystałem z nie tego pythona którego chciałem chciałem (remember kids, 2.x is legacy, 3.x is the future) ale to pewnie przez późne godziny pracy.

Ostatecznie się udało, więc na fali nowej energii ściągnąłem moją webappkę pisaną na kolanie w dwa dni - szybki tar, scp i mam wszystko tak jak chciałem, ale tylko na pythonowym serwerze do testów, którego nie mogłem przecież tak zostawić, więc wziąłem się za konfigurację uwsgi i nginx, które mnie pokonało.

Nastała mroczna pora - nginx działał, ale nie z uwsgi. uwsgi działał ale nie z nginx. A ja miałem już coraz więcej wątpliwości w swoje umiejętności, więc zostawiłem to w cholerę i poszedłem spać, ale nie mogąc pogodzić się z porażką całą noc myślałem o tym, gdzie popełniłem błąd. Po przerobieniu możliwie każdego scenariusza doszedłem do wniosku, że potknąłem się na czymś zbyt oczywistym, bym to zauważył za pierwszym razem - uprawnienia.

Szybki login przez ssh, jeszcze szybszy ls -la do wyświetlenia uprawnień i największy facepalm w życiu - plik .socket miał złego właściciela. Naprawiłem jedną komendą swoją głupotę i odetchnąłem z ulgą, wszystko działa tak, jakbym tego chciał.

Wiem wiem, przejechałem się na własnej głupocie nie czytając logów i chaotycznie googlając złotego rozwiązania, ale przynajmniej nauczyłem się kilku rzeczy, więc chyba było warto, prawda?